به گزارش روابط عمومی ستاد بزرگداشت دهه غدیر، حجت الاسلام والمسلمین محمود نظری خادم الشریعه، رییس ستاد دهه غدیر کشور در مراسمی که به مناسبت ایام ماه محرم در دانشگاه روزبهان ساری برگزار شد، گفت: انسان در کره خاکی موجودی است بالاتر، بهتر و زیباتر، چون خداوند متعال به عنوان خالق انسان از همه این ویژگی ها برخوردار است.

وی با انتقاد از کسانی که انسان را پدیده می دانند، افزود: اما ما می گوییم انسان یک موجودی است که یک قدرت علی الاطلاق او را آفریده است.

حجت الاسلام والمسلمین نظری ادامه داد: وقتی روی استدلال های عقلی، منطقی و با براهین عالیه می توانیم مفهوم شناخت انسانی را دست بیابیم برای انسانیت خود ارزش قائل می شویم و زمان عمر را بیهوده هدر نمی دهیم، لحظات گذشته را برای آن ارزش می نهیم و برای آینده تدبیر و اندیشه می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل دین در این راستا برای عقل یک گرایشی را به وجود می آورد و یک نظمی را منضبط می کند که عقل در پرتو دین می تواند هدف خلقت را عملی کند و با وجود انسان می تواند به هدف اصلی خلقت دست یافت.

رییس ستاد دهه غدیر کشور ادامه داد: دیگر موجودات حس لامسه و زاد و ولد دارند اما بلوغ عقلی و فکری ندارند، اما انسان امروز در سایه عقل به ترقی بسیاری رسیده است  ومی توان با چراغ دین بهترین راه را برود و هیچ تعصبی نیز در این مسأله وجود ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین نظری با بیان این که دین یک اصل بلاانکاراست که غیر از موحدان و توحید پرستان، دیگران نیز به آن ادعا دارند، گفت: همانا در زمان پیامبرگرامی اسلام و اهل بیت(ع) انکار بر علیه دین زیاد می شد، اما اگر ما استدلال می کنیم به این دلیل است که شیعه قوت قانون و صداقت پیشوا دارد و روی منطق، دلیل و برهان است.

وی با اشاره به این که اعتقاد شیعه براین است که ائمه اطهار(ع) قدرت آنها قدرت الهی  و علم آنها نیز خدایی است، گفت: حال این سؤال پیش می آید که اگر علم امام حسین(ع) علم خدایی بود چرا امام حسین(ع) در روز عاشورا به شهادت رسید و به ظاهر مغلوب شد که در اینجا باید گفت مشیت بالغه حضرت حق تعلق گرفت تا قرآنی را به نام قرآن، کتاب و ذکر بیافریند و در این مسیر مکتبی را آراسته کند و شریعتی را به وجود آورد و برای این مکتب معلمینی را بفرستد تا ابلاغ کنند و پیام رسان باشند لذا اهل بیت(ع) هر کدام از جانب خدا امری دارند که وظیفه امام حسین(ع) نیز از سوی خداوند متعال قبل و در بدو خلقت مشخص شد که روزی به نام عاشورا به وجود بیاید و قیام حسینی رخ بدهد و عقول نامساعد را مساعد کند.

وی با بیان این که دنیای امروز مبهوت نهضت حسینی است، ادامه داد: جهان امروز در حال اندیشه است که یک موجود الهی و زمینی به صورت انسان در آمده اما سیرت و صفات او الهی بود و یک موجود به ظاهر از خاک، ملکوت را تسخیر کرده است.

رییس ستاد  دهه غدیر کشور در ادامه سخنان خود گفت: مسؤولان نباید با قلم قدرت خود ظلم کنند، متمولان نباید با مال خود به جامعه  ظلم کنند و دانشمندان نیز نباید در زیر چتر علم خود دیگران را منحرف کنند بلکه باید راه صحیح را به آنها نشان بدهند.

وی افزود: به نظر تاریخ امام حسین(ع) در روز عاشورا مغلوب شد، اما امروز نهضت حسینی، عاشورا، محرم و صفر بر همه دولت ها و ملت ها غالب است.

حجت الاسلام والمسلمین نظری افزود: در کشورمان نیز این حرکت در سایه سار رهبری های معمار کبیر انقلاب پایه گذاری شد و امروز نیز در سایه خلف صالح آن بنیانگذار کبیر انقلاب یعنی مقام معظم رهبری این حرکت و نهضت عظیم حسینی ادامه و استمرار دارد و به عنوان الگویی برای همه ملت ها و آزادی خواهان جهان تبدیل شده است.

رییس ستاد دهه غدیر کشور ادامه داد: دنیا بداند که اگر بخواهد حکومتی جهانی پایدار و اصولگرا و مبتنی بر اصلاحات جامعه باشد باید به قرآن عمل کند و این تعصب نیست بلکه یک دلیل و برهان است که نمی شود تنها با یک جلسه آن ا بیان کرد.

حجت الاسلام والمسلمین نظری با اشاره به این که حکومتی که بخواهد بر محور ظلم حرکت کند دوام نخواهد داشت، گفت: بنی امیه ظلم کرد و نام آنها به زباله دان تاریخ سپرده شد اما امام حسین(ع) در آن زمان مظلومیت را قبول کرد و امروز نهضت امام سوم شیعیان برای همه حکومت ها و ملت های جهان یک محور و الگوی ارزشمند است.

وی با اشاره به این که متأسفانه برخی ها در لباس برخی علوم در می آیند اما مانند همان دزدی هستند که گزیده تر می برند کالا را، گفت: اما کسانی هستند که در همان لباس قرار دارند و برای ترویج، تبلیغ آیین و جهان زیست بشر یک حرکتی را در پیش رو قرار می دهند و اینجاست که انسان ها باید اول به فکرت خود بیاندیشند تا در مسیر صحیح که همان خیر و خدمت به خلق است گام بردارد.

حجت الاسلام والمسلمین نظری با تأکید براین که ملت ها و دولت ها باید دست از اختلاف و دشمنی ها بردارند، گفت:  انسانی که ماده انس و الفت دارد معنای دشمنی نباید داشته باشد و پیامبر نیزکه این کتاب و قرآن را آورد پیامش همین است.

وی خاطرنشان کرد: آنهایی که در مصادر امور هستند و زمام کار در اختیارشان است باید با مردم به حالت دین مداری و دین محوری  صحبت کنند و به گونه ای با عموم طبقات جامعه برخورد کنند که اسلام سفارش کرده است چون اسلام  دین دفع نیست بلکه دین جذب است و قرآن نیز دافعه ندارد جاذبه دارد.

رییس ستاد دهه غدیر کشور با اشاره به تلاش و طراحی های دشمنان برای ایجاد اختلاف و تفرقه در جامعه بر ضرورت حفظ وحدت و همدلی در سایه هدایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کرد و گفت: نباید بگذاریم برخی مسائل حاشیه ای وحدت ملی ما را خدشه دار کند.

وی با بیان این که امروز دنیا متحیر و مبهوت عزاداری حسینی ملت ایران هستند، گفت: عظمت شیعه در سایه همین عزاداری ها به دنیا نشان داده می شود.

رییس ستاد دهه غدیر کشور در ادامه سخنان خود با اشاره به این که جنایت های گروه های تکفیری مورد حمایت غرب و برخی حکام لجوج و دست نشانده عربی با هیچ عقل و منطقی سازگاری ندارد، افزود: به حتم این گونه رفتارهای ضد انسانی و ضد دینی مورد قبول اسلام نبوده و نخواهد بود و هیچ دینی هم این گونه اقدامات را نمی پذیرد.

وی با بیان این که قیام حسینی با این هدف صورت گرفت که دین بروز کند وعقلانیت بشری نیز روح همه را ترنم ببخشد، گفت: این آیین ارزشمند نیز در کشورمان بر محوریت ولایت فقیه و زعمات و مرجعیت متبلور شده است.

رییس ستاد دهه غدیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به تلاش های دولت در جریان تثبیت حقوق کشورمان در صنعت هسته ای اشاره کرد و افزود: اقدامات دولت در این خصوص با محوریت و ارشادات رهبر معظم انقلاب اسلامی به نتیجه رسید که امیدواریم بتوانیم کشورمان از ظرفیت و پتانسیل بالای کشورمان به خوبی بهره گیریم.

وی با اشاره به این که انقلاب اسلامی بسیاری از معادلات غرب را در منطقه و همچنین داخل کشور بر هم زد، ادامه داد: امیدواریم با بهره گیری از توامندی نیروهای داخلی و ظرفیت های عظیم موجود در کشور هر روز شاهد رشد و رونق کشورمان در عرصه های جدید باشیم.