حجت الاسلام والمسلمین محمود نظری خادم الشریعه، رییس ستاد دهه غدیر کشور از برگزاری هفتمین اجلاس بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر و دهکده جهانی معرفت دهم مهر ماه امسال از دو نوبت از ساعت ۹ صبح تا ۱۷/۳۰ عصر در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی کشور در  تهران خبر داد.

وی افزود: این اجلاس بین المللی با حضور اندیشمندان و محققانی از مراکز حوزوی و دانشگاهی داخل و خارج کشور در تهران برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین نظری به تدوین فراخوان مقاله این اجلاس از ماه ها قبل اشاره کرد و با اشاره به این که این فراخوان با برگزاری بیش از ده جلسه علمی با اساتید حوزه و دانشگاه مازندران تدوین شد، بیان داشت: این فراخوان در چهار محور اصلی، غدیر پژوهشی، غدیر و جهانی شدن، غدیر و اقتصاد مقاومتی و دهه غدیر؛ فلسفه شکل گیری و نقش آن تدوین شده است.

وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام عمل گفت: به منظور تحقق منویات معظم له در سال جدید مسأله اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از محورهای ویژه اجلاس با دو موضوع فرهنگ غدیرو جهانی سازی اقتصاد مقاومتی و فرامقاومتی و فرهنگ غدیر و راهبرد تحقق اقتصاد مقاومتی از منظر تفکر، تعقل و دینمداری مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان این که کمیته علمی هفتمین اجلاس بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر با عضویت بیش از سی استاد حوزه و دانشگاه آغاز به کار کرده است، تصریح کرد: پس از برگزاری نشست های متعدد علمی و اجرایی، فراخوان مقاله به بیش از ۴۰۰ مرکز دانشگاهی و حوزوی داخل و خارج از کشور ارسال شده است.

رییس ستاد دهه غدیر کشور از ارسال حدود ۲۰۰ مقاله علمی از سوی محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی به دبیرخانه هفتمین اجلاس بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر خبر داد و گفت:  پس از انجام فرآیند داوری حدود ۸۵ مقاله در قالب چکیده، پوستری و ارائه شفاهی پذیرفته شده است.

07-3

حجت الاسلام والمسلمین نظری به استقبال محققان و پژوهشگران خارجی از فراخوان مقاله این اجلاس اشاره کرد وگفت: مقالاتی از کشورهای آمریکا، الجزایر، مصر، لبنان و عراق و دیگرکشورهای اسلامی به دبیرخانه اجلاس ارسال شده است.

حجت الاسلام والمسلمین نظری به برنامه های جنبی اجلاس امسال اشاره کرد و گفت: تشکیل کمیسیون های تخصصی پیرامون محورهای مهم فراخوان مقاله از جمله برنامه های اجلاس است که همزمان در روز برگزاری با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه و همچنین محققان و پژوهشگران تشکیل خواهد شد.

رییس ستاد دهه غدیر کشور همچنین از حضور محققان و پژوهشگران خارجی در این اجلاس خبر داد و گفت: با هماهنگی های صورت گرفته با مراکز بین المللی نظیر وزارت خارجه، مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مجمع تقریب مذهب اسلامی انشاء الله شاهد حضور اندیشمندانی از کشورهای خارجی باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین نظری با بیان این که ستاد دهه غدیر کشور به دنبال فرهنگ سازی این اصل بی بدیل دینی در جامعه است، تصریح کرد: خوشبختانه امروز به برکت تلاش های علما و بزرگان دینی دهه غدیر جهانی شده و وجهه بین المللی پیدا کرده است.

رییس ستاد دهه غدیر کشور با اشاره به این که امسال به بعد علمی و فرهنگی اجلاس دهه غدیر توجه خاص شده است، تصریح کرد: نگاه ستاد دهه غدیر توجه به بعد علمی برنامه و تقویت و غنابخشیدن به آن است.