به گزارش روابط عمومی ستاد دهه غدیر کشور، حضرت آیت الله نظری خادم الشریعه در پی ارتحال حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی پیام تسلیتی صادر کردند.

متل کامل این پیام به شرح ذیل است:

پیام تسلیت فقیه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام حضرت آیت الله العظمی نظری خادم الشریعه مدظله، مؤسس دهه غدیر در قرن معاصر.

 بمناسبت رحلت رفیق بیش از نیم قرن و هم افق در مبارزه و مجاهدت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی علیه الرحمه

بسمه تعالی شأنه

رحلت محنت بار خدمتگذار مخلص مکتب فیاض جعفری، دانشمند شریعت مآب، حماه المله، مشیر و امین امام امت، رفیق رهبر جلیل القدر، ندیم اینجانب در دوران مبارزه با ظلمه. مشاوری دقیق النظر در طوفان حوادث قبل و بعد از انقلاب، نافذالکلام در حدود و ثغور مملکت، مروج الاحکام، مبلغ دهه غدیر، مرحوم آیت الله حاج شیخ علی اکبر هاشمی رفسنجانی طاب رمسه موجب تأثر عمیق و ملال خاطر گردیده.

لازم دانستم چند سطری برای احقاق حق ذیحق بیان واقعیت. عزیزان را مطلع سازم.

مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی در خدمات به اساس شریعت و ترویج نشر مظلومیت مظلومان. همان بس که در سفر  همان بس که در سفر معنوی به حرمین شریفین و حرکت بی نظیرش در اعلام مواضع ولایی و اعتقادی جهت دفاع از حریم کوثر وجود مظلومه دهر اول شهیده راه امامت صدیقه اطهر سلام الله علیها در ابعاد شناخت و رفع ابهام برای آیندگان مسأله فدک و حضور در خطه عرش مکان فدک و اظهار نمودن این حقیقت بلاانکار رخ داد مکتوم تاریخ. و این حادثه جهانسوز وسیله شفاعت خود را در فردا قیامت تأمین نموده زهی سعادت. و همچنین عرض ادب و تواضع و اهتمامش نسبت به بیان دهه غدیر. امید است که انشاء الله تعالی مرهون الطاف اول مظلوم عالم علی علیهم السلام قرار گیرد.

شخصیت صادق و خبیری که در بدو شروع نهضت رکنیت انقلاب و تاریخچه این نظام بود و در فضل و کمال و ادب و وقار و فضیلت و ذکاوت مایه افتخار روحانیت بشمار میرفت و برای صیانت از اقتدار و هیمنه جمهوری اسلامی ایران هر جا تشخیص میداد که وجودش نافع و تأثیر پذیر بود همه مشقات و رنج و گرفتاری، حتی زندان و شنکجه را تحمل می کرد و عمل به وظیفه دینی و انسانی خود می نمود و الحمدالله چون نیت خیر داشت موفق و مؤید به توفیقات الهی بود.

عنصری با انگیزه و خادمی بی توقع و مجاهدت و مبارزه قبل انقلاب تحت زعامت و رهبری داعیانه استادنا الاعظم امام راحل، صاحب نظری نو بود در واقع و به شهادت عقلاء منصف و امناء دلسوز هاشمی رفسنجانی شناسنامه انقلاب محسوب می شود. و بعد از انقلاب هم با همان روحیه عالی و جد و جهد و همتی عقلانی، با دقت و غیر بینی خود را برای حفظ کیان و اقتدار و عزت ملت شریف وقف نمود و دارای مساعی مشکوره بود.

این میراث گرانقدر را که با اخلاص و جان نثاری شهداء عزیز در جامعه امانت گذاشته شده را تال حد جان نگهداری نمود. لیاقت درایت و کفایت این رجل نامی در نزد عام و خاص بلکه در جهان برای رفع موانع و حوادث که انقلاب را تهدید می کرد با ارائه طریق و تفاهم و تعقل گرایی و نظراتش مفید فایده و در مواقع حساس با شور و مشورت از مقام معظم رهبری کشور را از بحران نجات می داد.

 ایشان معتمد و وثوق و اهل شور با حقیر در نقش و استمرار نظام و دیگر عالمان نامدار و مجتهدان ذینفوذ که ملاذ و مقام مرجعیت و ملجأئیت مردم را در اقصی نقاط کشور عهده داشته و دارند بودند حتی برای مهمات کشور و جهان سفر می نمودند چند نوبت به بیت حقیر تشریف فرما شدند. و در نجف اشرف با مرجع بزرگ آیت الله العظمی سیستانی مدظله دیدار داشتند اینها نشانه بارز اکرام و تجلیل وی بود. و این هم فکری با علماء و فحول را اصلی اساسی و ریشه ای میدانست و بسیار هم قابل تحسین بود در بین جامعه.

البته در تاریخ مشعشع روحانیت اصیل و متقی و ریشه دار و مستقل شیعه ثبت هست. که در زمان غیبت کبرای صاحب و مولایمان حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه در میان جامعه و با توکل بخداند متعال و عنایت ذوات مقدسه معصومین علیهم السلام با بیان و بنان و تبلیغ و جان فدای قرآن و اسلام به وظیفه شرعی و عقلانی  عمل کرده و می کنند و همیشه هم حسودان دشمنان دانا و دوستان نادان قرار می گیرند.

رنود برای این که ضربه به انقلاب بزنند در حین پیروزی و بعد از آن بعضی از رجال علمی و مردم محور در روحانیت را شخصی به شهادت رساندند مثل حضرات آیات و حجج که شیرازه نهضت بودند؛ مطهری، قدوسی، ربانی شیرازی، صدوقی یزدی، اشرفی اصفهانی، دستغیب، مدنی، نواب، صفوی، باهنر، ربانی املشی، محلاتی، مفتح، بهشتی مظلوم  و دیگران عزیزان فقید رحمت الله علیهم که از اصدقاء بنده بودند وسابقه حوزوی و مبارزاتی باهم داشتیم و بعضی از رجال و علماء مؤثر بمثل مرحوم هاشمی رفسنجانی را شخصیتی حرمت شکنی کردند که این حرکات از کرامت انسانی و وجاهت شرعی غیر ممدوح. بلکه قبح عقلی دارد و آیندگان و نسل جدید تاریخ را می خواند و قضاوت می کند که مردان بزرگ چه سرنوشتی داشته و دارند.

هاشمی رجل مبارزه، صداقت، جهاد و مجاهدت بود. هاشمی رجل مبارز اندیشه، درایت، کفایت و خدمت بود. هاشمی صدیق شفیقی برای هم فکران و هم رزمانش بود. هاشمی خیرخواه و جامعه شناس بود. هاشمی مطیع و مرید امام بزرگوار و مدافع و حامی مقام معظم رهبری بود. هاشمی برای تثبیت اهداف نظام همیشه بیانش در میان دلسوزان انقلاب و نخبگان جهان قابل احترام بود. حسن ختام عمرش مقارن گشته با وفات کریمه آل طاها حضرت معصومه سلام الله علیها عاش سعید و مات سعیدا.

فقدان و حرمان حضور رفیق شفیق، مهربان هم افق فکری و مبارزاتی بیش از نیم قرن از دوران درس امام راحل در قم و شروع نهضت تاکنون بر دلم سنگینی می کند، چاره تسلیم و ادب تمکین هست. با رضا بقضای الهی رحلت این عزیز سفر کرده را پس از عرض تعزیت بساحت موعود انبیاء و ائمه، و موصوف کتب آسمانی. جهان مدار جهان مطاع حضرت ولیعصر علیه السلام، خاصه خلف اصلح امام، بقیه السلف مدافعان دین و ملت و مملکت در عرصه مجاهدت، ناخدای کشتی انقلاب، رهبر حکیم که خدا حافظ و نگهدارش باشد و از خزانه غیب مدد و یاریش نماید، مراجع عظام، حوزه های علمیه، ملت عالم دوست و خادم پرور ایران مهد تشیع.

به ویژه خاندان مفخم هاشمی و مرعشی، متعلقه مکرمه، فرزندان محترم، اخوان معظم و عموم شرکاء در ماتم سببی و نسبی تعزیت عرض نموده غفران رحمت وحشر با صاحب عظمای دهه غدیر حضرت امیرالمؤمنین و ائمه معصومین علیهم السلام را برای آن فقید سعید و عاقبت بخیری و آسانی سفر با خوف و رجاء مرگ و آمرزش قبل مرگ را برای همه از ساحت اقدس ربوبی جل و علا مسئلت دارم.

سخت هست در یوم الحساب وقفوهم انهم مسئولون پناه می بریم به خدا از حوادث و فتن آخرالزمان.

یا مقلب القلوب و الابصار

بحرمه محمد و اله الاطهار

فی شهر ربیع الثانی ۱۴۳۸

الاقل عبدالله نظری خادم الشریعه