به گزارش روابط عمومی ستاد دهه غدیر کشور، حجت الاسلام والمسلمین محمود نظری خادم الشریعه، رییس ستاد دهه غدیر کشور در نخستین پیش همایش علمی تخصصی هشتمین کنگره بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر در ساری با بیان این که هشتمین کنگره بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر سال آینده برگزار خواهد شد، بیان داشت: تا پیش از برگزاری کنگره اصلی، سه پیش همایش علمی تخصصی در داخل و خارج از کشور برگزار خواهد شد.

استاد حوزه علمیه با بیان این که دو پیش همایش داخلی و سومین پیش همایش خارجی خواهد بود، تصریح کرد: در برگزاری همایش امروز بیش از ۲۰ مرکز علمی کشور همکاری دارند.

حجت الاسلام نظری خادم الشریعه با اشاره به این که خروجی نشست تخصصی امروز آغازی برای برگزاری هشتمین کنگره بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر است که سال آینده برگزار خواهد شد، افزود: به زودی فراخوان مقاله کنگره پیش روی به مراکز حوزوی و دانشگاهی کشور ارسال خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری هفتمین کنگره بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر و دهکده جهانی معرفت سال گذشته در تهران، افزود: سال گذشته دبیرخانه کنگره بیش از ۲۰۰ مقاله علمی را از داخل و خارج از کشور دریافت کرد.

رییس ستاد دهه غدیر کشور در ادامه سخنان خود همچنین از راه اندازی دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر در مازندران خبر داد و گفت: این دبیرخانه به صورت دائمی آماده دریافت دستاوردهای علمی محققان و پژوهشگران است.

حجت الاسلام نظری خادم الشریعه در بخش دیگری از سخنان خود غدیر فرصتی برای تفاهم، تعادل، همدلی و همفکری بین ادیان است، خاطرنشان کرد: ظرفیت های فرهنگی غدیر می تواند بستری برای رشد و تعالی جامعه اسلامی در همه سطوح را فراهم کند.

رییس ستاد دهه غدیر کشور در ادامه با بیان این که بشر برای حرکت در مسیر صحیح نیازمند شناخت است که در سایه غدیر محقق می شود، گفت:غدیر می تواند در شناخت و افزایش  معرفت جهانیان تاثیرگذار باشد.

حجت الاسلام نظری خادم الشریعه از غدیر به عنوان فرهنگ توحیدی و عقلانی یاد کرد و با بیان این که بدون فرهنگ غدیر جامعه اسلامی به رشد و تعالی مناسب دست نخواهد یافت، گفت: امروز دنیای اسلام باید برای رسیدن به پیشرفت و تعالی باید فرهنگ غدیر را بیش از پیش مورد توجه قرار دهد.

رییس ستاد دهه غدیر کشور با بیان این که غدیر شناسنامه و هویت اصلی شیعه است و مهم‌ترین پیام این واقعه بزرگ حفظ و تقویت جایگاه ولایت در جامعه اسلامی است، افزود:غدیر برای همه جوامع بین الملل است بنابراین عمل حضرت علی(ع)  می تواند الگویی برای زمامداران و حکومتداران جهان باشد.

وی با بیان این که امروز جوامع به دلیل نداشتن شناخت کافی دچار عناد، دشمنی و نفاق شدند، گفت: ستاد دهه غدیر با همکاری دانشگاه مذاهب با تشکیل کارگروه  تلاش می کند تا جامعه اسلامی را به وحدت و همبستگی پایدار رهنمون سازد.

رییس ستاد دهه غدیر کشور، غدیر را استمرار توحید و نبوت دانست و گفت: واقعه غدیر یک اصل توحیدی، دینی، جهانی و عقلانی و وجدانی در جامعه بشری است که از نظر نخبگان، اساتید، فرهنگیان و دانشجویان بر آن است تا این امر مهم  جهت نیازمندی دنیای امروز در پیشرفت هدف و یک ارزش، نهادینه شود.

حجت الاسلام نظری خادم الشریعه با اشاره به این که سال آینده شاهد برگزاری کنگره بین المللی دکترین جهانی دهه غدیر در کشور خواهیم بود، تصریح کرد: به زودی مقدمات ارائه فراخوان عمومی مقالات آغاز و روند برنامه های علمی این کنگره آغاز خواهد شد.

وی با بیان این که کنگره پیش روی با حضور و مشارکت بسیاری از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی برگزار خواهد شد، بیان داشت: همه تلاش مجموعه ستاد دهه غدیر تقویت غنای علمی برنامه های اینگونه در سطح کشور است.